– Wiem! Już wiem! – nagle zawołała Hela.
– Co wiesz?
– Konic bajki.
– No to powiedz.
– I piesek poszedł do garderoby…
– A potem?
– Potem był dziewczynka…
– I cóż?
– Pani dziewczynkę kochała…
– A potem – wtrąciła Czernicka – spotkała jednego sławnego muzyka…
– I dziewczynka poszła do garderoby!!!
To tylko jeden z wielu pouczający fragmentów noweli Elizy Orzeszkowej „Dobra pani”, który mieliśmy okazję usłyszeć podczas Narodowego Czytania. Dobra pani nie jest nieszczera. Nie ma złych intencji – przeciwnie, naprawdę pragnie być dobra. Jest jednak bardzo płytka. Nie jest w stanie dostrzec swej egoistycznej postawy, jak swej nieświadomości, że traktuje żywe istoty najpierw jak piękne zabawki, a potem – jak zużyte przedmioty. Potrafi kochać tylko przez chwilę. Eliza Orzeszkowa dała nam piękną i lekcję aby nie bawić się ludźmi, zwierzętami, niczym co potrafi rozumieć, czuć i kochać. Posiadanie majątku nie upoważnia nikogo do patrzenia z góry…bo w pewnym momencie staniemy wszyscy na tym samym poziomie. I choć nowela nie ma optymistycznego zakończenia…możemy jedynie mieć nadzieję, że tytułowa Dobra Pani się zmieniła, dostrzegła swoje błędy i je naprawiła…
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku akcja została przeprowadzona już po raz 8 stąd też hasło „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”. Dlaczego nowele? – Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Dziękujemy wszystkim przybyłym za obecność oraz pełne skupienia wysłuchanie. Dziękujemy Nauczycielom i uczniom za odczytanie w iście teatralnym stylu, co pozwoliło nam poczuć się realnym uczestnikami scen odgrywających się w domu Pani Eweliny!!!
Do zobaczenia za rok!!!