Światowy Dzień Kota
Miauczy kotek: miau!
– Coś ty, kotku, miał?
– Miałem ja miseczkę mleczka,
Teraz pusta jest miseczka,
A jeszcze bym chciał.
Wzdycha kotek: o!
– Co ci, kotku, co?
– Śniła mi się wielka rzeka,
Wielka rzeka, pełna mleka
Aż po samo dno.
Pisnął kotek: pii…
– Pij, koteczku, pij!
Skulił ogon, zmrużył ślipie,
Śpi – i we śnie mleczko chlipie,
Bo znów mu się śni.
Julian Tuwim
Prężą się, mruczą i ocierają. Mówi się, że są niezależne – chodzą własnymi ścieżkami. Mimo tego kot, obok psa, jest najpopularniejszym zwierzęciem domowym. Dlatego 17 lutego mruczki obchodzą swoje święto – Światowy Dzień Kota.
Z tej właśnie okazji odwiedziła nas grupa pięciolatków z PSP im. J. Iwaszkiewicza w Dąbrównie. Dzieci wysłuchały bajeczkę o kotkach, wykazały się swymi talentami plastycznymi oraz zręcznościowymi. Każdy maluszek mógł choć na chwilę poczuć się małym kotkiem. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w zorganizowanych zabawach i konkursach. Dziękujemy dzieciom oraz opiekunkom za przybycie i świętowanie razem z nami.
Troszkę historii
Koty towarzyszą człowiekowi od blisko sześciu tysięcy lat, ale nigdy nie dały mu się całkowicie podporządkować. Chronią przed szkodnikami, współtworzą domową atmosferę. Trudno się domyślić, że tak niepozorne zwierzę, jakim jest kot, ma tak bogatą i pełną zwrotów akcji historię.
Początek historii kotów ginie w mrokach dziejów. Nie wiadomo skąd się wzięły. Naukowcy przyjmują, że „prakotem”, czyli przodkiem dzisiejszych kotów było zwierzę podobne do łasicy zwane „macis” żyjące około 40 do 15 milionów lat temu. Mamy więc tutaj do czynienia z pewną tajemnicą. Pochodzenie małych drapieżników nie do końca jest jasne.
Według badaczy koty pojawiły się na ziemi miliony lat wcześniej niż psy. Najlepiej znanym przedstawicielem prehistorycznych kotów był tygrys szablozębny. Jak w takim razie stworzenie to stało się towarzyszem człowieka? Nie wiadomo. Nastąpiło to prawdopodobnie pod koniec epoki kamiennej, a cały proces udomowienia kotów musiał trwać kilka wieków.
Pierwsze koty w Europie pojawiły się wraz z Fenicjanami. Kilka setek lat przed naszą erą zawędrowały na nasz kontynent na fenickich statkach. Były zwierzętami bardzo cenionymi i poszukiwanymi. Jako tępiciele gryzoni i strażnicy zboża byli naturalnymi sprzymierzeńcami starożytnych mieszkańców basenu Morza Śródziemnego
W Polsce koty szybko zajęły miejsce oswojonych łasiczek i stały się domowymi ulubieńcami. Co ciekawe, swoich obrońców koty znalazły w marynarzach. Średniowieczni żeglarze bardzo je szanowali i poważali. Wierzyli, że przynoszą im szczęście i dobrą pogodę. Na każdym statku znajdował się przynajmniej jeden kot. Chronił on również zapasy żeglarzy przed gryzoniami.
Dzień kota w Polsce obchodzony był po raz pierwszy 19 lutego 2006. Wojciech Albert Kurkowski, pomysłodawca obchodów tego święta, propaguje akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”, podczas której kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom. W 2010 roku Fundacja Viva! oraz program ”Mój Pies i inne zwierzęta” w TVP Warszawa przyjęły patronat Światowego Dnia Kota.
#dzień kota